CHARAKTERISTIKA RAGDOLLŮ

PLEMENO:
Polo-dlouhosrstých koček.

PŮVOD:
Plemeno Ragdoll bylo vyšlechtěno v USA na konci 60. let 20. století.

PŘIKŘÍŽENÁ PLEMENA:
Bílá perská modrooká kočka a Siamský kocour.

HMOTNOST:
Kocour dosahuje hmotnosti 7 až 10 kg.

SRST:
Ragdoll má jemnou a polodlouhou srst. Koťata se podle pravidel rodí bílá, ale po pár dnech se již začínají zbarvovat. Tělesně však dozrávají a i zbarvení se jim může lehce vyvíjet, tzn. tmavnout, až do třech let.

HLAVA:
Hlava vytváří široký klín, v závislosti na zbarvení může mít očernalé tváře a čelisti.

OČI:
Oči jsou velké a oválné. Musí být modré, jiná barva není přípustná.

TĚLO:
Tělo může u samců dosahovat až do délky jednoho metru, počítá se od čumáčku až ke konci ocasu. Nohy jsou dlouhé s oválnými tlapkami.

OCAS:
Ragdoll má středně dlouhý ocas.

CHARAKTER:
Ragdoll je hebká, přítulná a velice poddajná a tvárná kočka. Dovede se však také velice dobře bránit, zároveň je však "stresu-odolná" a obranu používá až ve velice krajním případě. "Hadrová panenka" se jí říká proto, že při zdvižení uvolní svalstvo a jakoby "visí". Milovníci tohoto plemene tvrdí, že Ragdoll může nepřítomnost dětí v rodině plně nahradit. Jsou vnímavé, chápavé, inteligentní, přítulné, hravé a s jinými zvířaty se dobře sžívají.
Svým charakterem částečně připomínají psy. Stejně jako oni jsou totiž svému majiteli raději neustále v patách.

OSTATNÍ POPIS:
Zevnějškem připomínají barmskou kočku, mají však širší hrudník, masivnější zadní část těla a silnější nohy.

PÉČE:
Ragdoll potřebuje přiměřenou péči o srst.

POVAHA:

Ragdollové jsou velmi klidní, mají poddajný charakter a vysokou odolnost vůči stresu. Jsou to vysloveně trpělivé kočky, které se raději stáhnout do ústraní, než aby škrábaly či kousaly. Velmi rády se nechávají hladit, milují mazlení i jemné kartáčování srsti.

Je to nesmírně inteligentní, elegantní, stále dobře naladěná kočka, nevnucuje se, neobtěžuje, je schopna reagovat na výkyvy vaší nálady. Je spokojená, pokud může dlít v přítomnosti své osoby, na niž je fixována. Je snadno vychovatelná, snadno pochopí, jaké chování je nežádoucí a bez problémů od něj upustí. Její závislost na pánovi připomíná až psí oddanost.

Ragdollové jsou kočky vysloveně vázané na lidi, nemají rady samotu. Není problém nechat je doma několik hodin samotné, ale kdo bývá často celý den mimo domov, měl by své kočce umožnit kontakt s jinými kočkami, aby se jejich čekání na pána dalo zkrátit společnou hrou.Většina zástupců tohoto plemene je totiž velmi snášenlivá a sociální, což je dobrý předpoklad pro soužití s ostatními kočkami, nebo třeba i psy či jinými zvířecími obyvateli domácnosti. I když vaši přítomnost mu to rozhodně nenahradí. Samotou či nezájmem svého páníčka může velmi trpět. Ani velké změny nepřirůstají ragdollům k srdci. Často se stává, že se v rodině více fixují na jednu osobu, která je jejich právoplatným pánem, nicméně ostatní členy rodiny plně akceptují, cítí se ve fungujícím rodinném prostředí velmi dobře.

Ragdollové jsou velice zvědavé, nápadité a hravé kočky. Ragdoll je také temperamentní. Má velký zájem o okolí. Spousta ragdollů velmi ráda aportuje různé předměty.

Ragdoll jako každá kočka potřebuje pro svou zábavu dostatek pozornosti, zábavné hračky, neodmyslitelně škrabadlo (čím vyšší tím lepší), pohodlný pelíšek, dostatečně velký záchůdek, kvalitní stelivo, aby se nezachytávala nečistota na chlupech mezi prsty, dobré krmivo, náruč svého páníčka a jeho láskyplnou duši.